Feed on
Posts
Comments

Svindlande möjligheter

Är nyss hemkommen från konferens om digital IUP. Vår skola har varit pilotskola i ett år nu och flera av oss har verkligen tagit till oss systemet (inte alla men ganska många) och från att några få elever har haft så har nu alla våra elever digital IUP. Flera skolor har följt efter och nu är det dags för upphandling, spännande och lite oroligt. I skrivandets stund vet jag inte vilket företag som vinner men naturligtvis ligger det företag vi nu har fått pröva oss och som anordnade konferensen oss varmt om hjärtat.

Konferensen bestod av en mängd intryck och en större inblick i det som det digitala systemet kan erbjuda och innebära för läraren, eleven och i förlängningen förvaltning. Vi står inför att pröva digital portfolio ytterligare en förstärkning för att synliggöra lärandet och delaktigheten. Men inser att i en nära framtid kommer man kunna erbjuda en helhet med IUP, porfolio, bedömning med matriser, pedagogisk planering, statistik osv. Jag anar svindlande möjligheter…

2 Responses to “Svindlande möjligheter”

 1. Joachim skriver:

  Hej!

  När du skriver kring pedagogisk planering digitalt blir jag nyfiken.

  Skulle verkligen uppskatta om du mejlade över dina kontaktuppgifter till mig, så att jag får ställa dig mot väggen! 😉

  joachim.thornstrom@ystad.se

 2. tinate skriver:

  Aj, ställd mot väggen låter tufft… men det var ju jag som skrev det så jag får väl stå för det. Visst skall du få ett mejl 😉

Leave a Reply

Hoppa till verktygsfältet